×
وب سایت مهرزاد خواجه امیری
در حال بارگزاری شکیبا باشید.
loading
  • امروز پنجشنبه 28 فروردين 93 برابر با Thursday 17 April 2014
  • آخرین بروز رسانی يكشنبه 3 ارديبهشت 1391 در ساعت 00:30
  • در این روز رویداد خاصی رخ نداده است.
+-
بيشتر مخاطبان راديو جوان با صدا و شيوه اجراي سيدعلي ضيا آشنا هستند. او متولد شهريور 1364 در شهر گلاب و گل (كاشان) و دانش‌آموخته مهندسي مكانيك است.

علی ضیا مجری رادیو جوان و اخبار نیمروزی

از 19 سالگي كاملا به طور اتفاقي وارد راديو شد و كار خود را در راديو جوان با برنامه طنز «پسري از كاشانه» شروع كرد كه به عنوان آيتم برتر منتخب شد و پس از 5 سال گويندگي در راديو، به دعوت علي زاهدي وارد تلويزيون شد و اولين كار خود را در سيما با برنامه گزينه جوان تجربه كرد. ضيا به ارزش كارش آگاه است و به حرفه خود عشق مي‌ورزد و معتقد است جدا شدن از مردم مهم‌ترين آسيب به يك هنرمند است. او در زمينه علمي نيز موفق است و اختراعي ثبت شده را در كارنامه خود دارد. سيدعلي ضيا هم‌اكنون اجراي برنامه نيمروز را به عهده دارد. به اين بهانه با او گفت‌و‌گويي ترتيب داديم و با اين‌كه پس از برنامه، بسيار خسته بود، ولي با خوشرويي تمام پاسخگوي سوالات ما شد.

چگونه وارد فضاي صدا و سيما شديد؟

من ابتدا از طريق نويسندگي وارد راديو جوان شدم و يك آيتم طنز در برنامه كاملا جوانانه را خودم مي‌نوشتم و با لهجه كاشاني مي‌خواندم. بعد آقاي زاهدي كه صداي مرا در برنامه آخرشه ـ كه در راديو جوان پخش مي‌شد ـ شنيدند با من تماس گرفتند و از من خواستند نريشن برنامه گزينه جوان را اجرا كنم. اما پس از پذيرفته شدن در تست گويندگي قرار شد اجراي برنامه شروع خوب را به عهده بگيرم، ولي به دليل فضاي علمي‌اي كه داشتم و اختراعي كه از من ثبت شده بود، اجراي برنامه گزينه جوان به من پيشنهاد شد و اولين برنامه‌اي بود كه به طور زنده از من روي آنتن رفت.

علي ضيا اين همه انرژي را از كجا مي‌آورد؟

اين مطمئنا لطف و عنايت خداست كه به من كمك و انرژي‌ام را تامين مي‌كند. گاهي واقعا خسته يا ناراحت هستم، اما با ديدن دوربين يا ميكروفن انرژي مضاعفي در خود احساس مي‌كنم و اين‌كه با مطالعه و تحقيق سعي مي‌كنم خودم را به روز نگه دارم و با دادن اطلاعات جديد و نو به مخاطب او را راضي كنم. بيننده گناهي ندارد كه چهره عبوس يا ناراحت مرا تحمل كند، بنابراين در مقابل بيننده فيلم بازي نمي‌كنم و سعي مي‌كنم همواره شادي و انرژي خود را به مخاطب انتقال دهم، چون مخاطب ما باهوش است و اگر چيزي بگويي كه به آن اعتقاد نداشته باشي يا بخواهي نشاطي ظاهري يا اطلاعات فرآوري نشده را به او تحويل دهي مطمئنا از پس قاب شيشه‌اي تصوير، آن را درك خواهد كرد. من براي شعور مخاطبم احترام زيادي قائلم و حتي سعي مي‌كنم از بهترين لباس‌هايم براي اجرا استفاده كنم.

با توجه به اين‌كه شما در هر دو عرصه صدا و سيما فعال هستيد، فرق بين مجري و گوينده از نگاه شما چيست؟

گوينده، متكي به متن است، در حالي كه مجري متكي به متن نيست. در راديو متن‌ها را مي‌خواندم، ولي آن را به زبان خودم و در راستاي متن اصلي براي شنونده بيان مي‌كردم، گوينده نبايد حتي يك واو را در جمله جابه‌جا كند. اما در برنامه‌اي كه ما در تلويزيون اجرا مي‌كنيم متن‌هايي كه گفته مي‌شود با هماهنگي گروه و اتاق فكر است و عقل جمعي تصميم مي‌گيرد چه چيزي در حال حاضر بايد روي آنتن گفته شود و اين يك حسن است كه از قبل درباره صحبت‌ها فكر مي‌شود. اين تفاوت حتي بين مخاطب راديو و تلويزيون نيز وجود دارد و من پس از 5 سال اجرا در راديو وقتي خواستم بعضي از تكنيك‌هاي اجرا در رايو را به تلويزيون بياورم متوجه شدم به هيچ عنوان جواب نمي‌دهد. همين قضيه درباره راديو هم صادق است و من بعد از 11 ماه كه به راديو برگشتم مخاطب راديو از من اصطلاحات تلويزيون را قبول نمي‌كرد. اين دو رسانه معيارها، ساختارها، فضا و حتي مدياي متفاوتي با هم دارند و براي اجرا بايد اين موضوع را مد نظر داشته باشيم. با اين‌كه اجرا را شكلي از هنر نمايش مي‌دانم، ولي اين مقوله به طور كلي از تئاتر جداست و من در اجرايم نقش كسي را بازي نمي‌كنم.

چقدر از اجراهاي شما در نيمروز مطابق متن است؟

در گفت‌وگوها بر متن متكي نيستم و گاهي ممكن است فضا را به سمتي كه خودم مايل هستم هدايت كنم و در اين رابطه دستم باز است، اما بعضي جاها واقعا هماهنگي لازمه كار است و بايد انجام شود. درباره خبرها و حرف‌هايي كه بعد از خبر بايد گفته شود حتما از قبل فكر مي‌شود و بداهه‌پردازي نيز تا حدودي وجود دارد. گرچه اتاق فكر تصميم مي‌گيرد كه نقطه صفر تا 100 برنامه كجا باشد، ولي من نيز عضوي از همين اتاق فكر هستم و بده‌بستان‌هاي اينچنيني وجود دارد، اما به طور كلي دستم براي اجرا باز است. اين‌كه مهمان برنامه را راه مي‌برم يا با او مسابقه مي‌دهم يا كف زمين مي‌نشينم و از او مي‌خواهم شعر بخواند همه از مصاديق اين كار هستند.

با توجه به اين ساختارشكني كه در سوال قبلي نيز به آن اشاره كرديد، نترسيديد اين سبك جديد اجرا را مخاطب نپذيرد يا با انتقاد مواجه شويد؟

نه. من به اين موضوع واقفم در مقابل هر چيز جديدي كه مي‌آيد مقداري اينرسي وجود دارد و اين مساله البته طبيعي است و بعد از مدتي عادي مي‌شود و مخاطب مطمئنا پذيراي آن است و اين موضوع با توجه به پيامك‌ها و تماس‌هاي مردمي نيز قابل مشاهده بود و اين‌كه اين ساختارشكني، كاري حساب شده بود كه از قبل در باره آن مطالعه شده و با فكر انجام مي‌گرفت و كاري نبود كه يكباره و حساب نشده انجام بگيرد. پس از اين بابت من زياد استرسي نداشتم و مخلص تمام كساني هستم كه از من انتقاد مي‌كنند، چراكه باعث مي‌شود به نقاط ضعف كارم واقف شوم و در راستاي هرچه بهتر شدن اجرايم بكوشم.

آيا سعي مي‌كنيد مهمانان برنامه را راضي نگه داريد؟

نه به هيچ عنوان اين‌گونه نيست. بلكه من كاملا محترمانه با آنها برخورد مي‌كنم و اگر هم انتقادي باشد يا با نظر آنان موافق نباشم با احترام، مخالفت خود را ابراز مي‌كنم. بين جسارت و بي‌ادبي يك مجري، مرز باريكي وجود دارد كه با اندكي غفلت آن مجري دچار آسيب مي‌شود و بايد اين نكته را در نظر داشته باشي كه نظر مهمان هم براي خودش محترم است و شان يك برنامه در تلويزيون بسيار بيشتر از اين است كه در آن به كسي بي‌احترامي شود. مردم ما باهوش هستند و خودشان رفتار درست يا نادرست را تشخيص مي‌دهند.

آيا به اين موضوع اعتقاد داريد كه ظرفيت، عامل مهمي براي موفقيت يك مجري است؟

صد درصد همين‌طور است. شايد مثال بزنيد افرادي هستند كه ظرفيت ندارند، ولي در كارشان موفقند، اما من مي‌گويم اين افراد خودشان ضرر مي‌كنند و در ذهن مردم جايي ندارند و من اگر بخواهم كار ناشايستي انجام دهم بيشتر از ديگران خودم را سرزنش مي‌كنم، چراكه ما ديده مي‌شويم و ممكن است رفتار ما بر ديگران تاثير بگذارد. وقتي تو بتواني در ميان مردم باشي و دغدغه آنان را داشته باشي، مطمئنا مي‌تواني حرفشان را مطرح كني و آنها تو را مي‌پذيرند. متاسفانه در حال حاضر به گونه‌اي است كه بعضي افراد به محض اين‌كه اندكي شناخته مي‌شوند از مردم فاصله مي‌گيرند و رفتارهاي عجيبي انجام مي‌دهند كه در شأنشان نيست. در صورتي كه اتفاقي نيفتاده و بايد اين‌گونه فكر كني كه تو هم يكي از همين مردم هستي و قرار است حرف آنان را در رسانه مطرح كني. به نظر من هركس خدايش را گم كند، دچار غرور مي‌شود و جدا شدن از مردم مهم‌ترين آسيب به يك هنرمند و بخصوص يك مجري است. وقتي مردم تو را مي‌شناسند مسووليتت بيشتر مي‌شود.

فكر نمي‌كنيد اينها شعار باشد؟

بگذاريد بقيه شعار بدهند ما عملي‌اش مي‌كنيم. (با خنده) ولي واقعا اين يكي از دغدغه‌هاي من است و به همين علت سعي مي‌كنم از افراد با رفتار خاص دوري كنم و بيشتر با مردم در ارتباط باشم تا حرف آنها را بفهمم. به نظر من هويت شخصي هر فردي در اين زمينه تاثيرگذار است. اين اهميت دارد كه تو چه مرام، منش و فرهنگي ‌داري و مطالعه‌ات چقدر است. اگر هويت انسان به واسطه گوهر دروني‌اش باشد نه به واسطه شغلي كه دارد دچار اين مشكلات نمي‌شود.

آيا نوع اجراي شما در برنامه نيمروز تغيير مي‌كند؟

نوع اجراي من به تناسب زمان تغيير مي‌كند. من سعي مي‌كنم بشدت خودم را به روز كنم. مخاطب ما اين تغيير را درك خواهد كرد. گاهي با سبك اجرايم، گاهي با اصطلاحاتم و گاهي با اتفاقات استوديو پيش مي‌رويم. به هر ترتيب سعي ما بر اين است كه مخاطب از ديدن ما لذت ببرد. خوشبختانه نيمروز، روند رو به رشدي دارد و هر روز بهتر مي‌شود.

كار با علي زاهدي چگونه است؟

بسيار خوب و عالي است. علي زاهدي جزو معدود افرادي است كه واقعا دلسوزانه برايت خيرخواهي مي‌كند، غصه‌ات را مي‌خورد و حتي اگر سرت هم داد بزند، باز از خيرخواهي اوست. اگر در مسيري كه او تشخيص مي‌دهد حركت كني، اصلا دچار مشكل نمي‌شوي و اميدوارم اين همكاري به همين خوبي ادامه يابد.

با توجه به نوع صدايتان و جوان بودن شما، آيا قصد نداريد اجراي اخبار را تجربه كنيد و آن نوع اجرا را نيز در كارنامه خود داشته باشيد؟

مطمئنا به سمت اين نوع اجرا نخواهم رفت، چراكه من فضاي راحتي دارم و به اين نوع اجرا علاقه‌مندم. حتي اگر هم زماني قرار باشد خبري را بخوانم آن را به شكل جديدي اجرا خواهم كرد، چراكه دوره بسياري از اجراها سرآمده و ما بايد به سمت اجراهاي ساده و ملموس برويم و حتي براي اخبار خواندن بايد از اين نوع اجراهاي خشك و دور از زبان مردم، فاصله بگيريم.

اولين برنامه‌اي كه در راديو اجرا كرديد چه بود، اولين دستمزدتان چقدر بود و پس از شنيدن صداي خودتان چه احساسي داشتيد؟

براي اولين بار قرار بود فقط تكه‌اي با عنوان «ساعت 22، اينجا تهران است، صداي جمهوري اسلامي ايران» اجرا كنم كه آن را اين‌گونه گفتم «ساعت 10 ، اينجا جوان، برو...» (با خنده)

و اولين‌بار كه صداي خودم را شنيدم فكر كردم كه صدايم چقدر از خودم بزرگ‌تر است. اولين دستمزدم هم 20 هزار تومان بود.

مهم‌ترين عامل ماندگاري يك مجري از ديد شما چيست؟

از ديدگاه من 2 عامل اصلي و مهم هستند؛ اول اين‌كه من نقش خداوند را بشدت در زندگي خودم پررنگ مي‌بينم و به اين اعتقاد دارم كه هرچه او برايمان بخواهد خير است و خوب. گاهي اوقات او برايم سختي مي‌خواهد كه در اين صورت هم بايد پايداري كنم و به راهم ادامه دهم و دوم اين‌كه يك هنرمند بايد حواسش به مردم باشد. اگر با مردم باشي و خودت را از آنها جدا نكني و به انزوا كشيده نشوي مي‌تواني ماندگار باشي. آنچه هم‌اكنون مغفول مانده اين كه ما گاهي يكسري عوامل را يادمان مي‌رود و شايد بعضي وقت‌ها به دليل مشكلاتي كه برايمان ايجاد مي‌شود ـ كه البته شايد از حسب مهر و محبت مردم باشد ـ هنرمندان خودشان را از مردم جدا مي‌كنند و همين باعث فراموش شدن يك مجري مي‌شود.

بيشتر در چه زمينه‌هايي مطالعه داريد؟

بيشتر به طور خاص مطالعه مي‌كنم، اما در زمينه‌هاي زيادي مطالعه دارم از جمله رمان، جامعه‌شناسي، فلسفه هنر و... اما بيشتر فضاي نشريات را ترجيح مي‌دهم، چراكه يك مجري بايد اطلاعاتش به پهناي يك اقيانوس و عمق يك بند انگشت باشد.

آينده را چگونه مي‌بينيد؟

به نظر من آينده را بايد ساخت. به اميد پروردگار من قصد دارم آينده را به نحو شايسته‌اي تغيير دهم. اول اين‌كه قصد دارم خودم بسيار بهتر باشم و مانند بسياري از كساني كه اسطوره بودند مثل تختي كه مردم آنان را به عنوان فرزند خود پذيرفته‌اند، دوست دارم عنايت خداوند همواره شامل حالم باشد و بعد برنامه‌هاي بسياري در ذهن دارم كه هم براي كشورم بتوانم مفيد باشم و هم براي شهرم.

من به طور حتم براي كاشان تلاش مي‌كنم و استعدادهاي بالقوه جوانان شهرم را تا جايي كه بتوانم به فعل درمي‌آورم، گرچه مشكلات زيادي بر سر راهم قرار دارد، اما ايستادگي مي‌كنم.

منبع: جام جم
علی ضیا,ضیاء,مجری اخبار نیمروزی,رادیو جوان
نوشتــه شــده توســط
مـحـمـد ماهـر
در تاریــخ
يكشنبه 8 خرداد 1390
جهت مشاهده تمامی مطالب سایت بصورت یکجا می توانید از نسخه تلکس استفاده نمایید.
» وب سایت در حال طراحی و بازسازی نهایی
» انتقام رنگی به خاطر باخت در فوتبال گل‌کوچک
» مجموعه تصاویر Ferrari 458 Spider محصول جدید ایتالیا
» مجموعه تصاویر تینا آخوند تبار بازیگر زیبا و جوان
» تینا آخوند تبار : شهرت به خاطر طلاق به سبک ایرونی
» ماجراي بازي روح الله داداشي در «مختار نامه» + عکس
» قذافی سقوط کرد. لیبی در دست مخالفین
» اعلام جزئیات ثبت‌نام عمره مفرده از طریق سازمان حج
» گنج نفرین‌شده جان گنج‌یاب را گرفت.
» تصاویر شبنم قلی خانی بازیگر جوان
» تصاویر لیلا بلوکات بازیگر جوان و خوش سیما
» تصاویر مریم امیر جلالی به همراه دخترش
» زوجين نابـارور تحـت پوشش خـدمات بيمه قرار گرفتند.
» پای یک نوجوان را وسط شهر با ساطور قطع کردند.(دلخراش)
» اختلاف سنی بالا زوجین را در روابط جنسی دچار مشکل می‌کند.
» فرج الله سلحشور «اصحاب اُخدود» را می‌سازد.
» طبخ ماهی در فر و بدون روغن برای افراد با کلسترول بالا
» رنگ وجودت چه رنگی هست؟
» عروسك كيت و ويليام هم به بازار آمد+عكس
» خاطره اسدی: سریال ما از بقیه بهتر است!
» علی دایی: حرف های این آقا برایم دو زار نمی ارزد
» صدور حكم اعدام برای زن اسیدپاش
» گفتگوی خودمانی با مرد غیر قابل پیش بینی رامبد جوان
» ایجاد دانشگاه دخترانه در همه استان ها
» فیلم سینمایی اینجا تاریک نیست پاییز اکران میشود.
» هشدار درباره کلمه «لايک» فيس‌بوک
» گفتگو با بازیگر ایرانی که تغییر جنیست داد + عکس
» فقط 6 روز تا توزیع گسترده کارت اعتباری کارگران
» تصاویر خودروی خارق العاده یک عرب عیال وار
» ترانه مکرم از مشکلات و بلاتکلیفیش سخن می گوید.
» رابطه عاشقانه همسرم با دختران ، مرا به دادگاه کشاند.
» بیوگرافی مهرداد صدیقیان
» عکسهای مهرداد صدیقیان بازیگر سقوط یک فرشته
» تصاویر هدی زین العابدین بازیگر جوان
» کلاهبرداری و هرزگی در کلاس‌های زیرزمینی گویندگی
» استفاده از طلا برای درمان سرطان
» مجموعه تصاویر شهنام شهابی بازیگر جوان
» سری جدید جملات لطیف و طنز با عنوان پـَــ نَــ پَـــ
» تجاوز دسته جمعی به زنی در ملارد
» «راه آبی ابریشم» مهرماه اکران عمومی می‌شود.
» «محمد رضا گلزار» به نویسندگان «قهوه تلخ» پیوست.
» پیتزا استیک مرغ
» مجموعه تصاویر ایرج نوذری بازیگر و مجری مرد
» مجموعه تصاویر شقایق رحیمی راد بازیگر جوان
» الناز حبیبی بازیگر جوان و خوش سیما
» حقوق 300 هزار تومانی بيكاران تصويب شد.
» بزرگ ترین مشکل زوجین ، ناآگاهی از نحوه برقراری روابط جنسی
» همسر کشی وحشتناک در پیاده‌رو +عکس(دلخراش)
» وقتی آمنه بهرامی اشک همه را درآورد.
» سرانجام راز داماد هزارچهره فاش شد.
» بیوگرافی محمدرضا گلزار بازیگر جوان
» 5 داستان کوتاه و خواندنی و آموزنده
» جملات احساسی و عاشقانه
» تصاویری از نوه و دختر چارلی چاپلین از چهارمین ازدواجش
» تلفن همراه موتورولا +Defy رسماً معرفی شد.
» با ۱۰ نابغه برتر جهان بیشتر آشنا شوید.
» تقلب به سبک چینی + عکس
» پدری پسرش را کشت و پسری هم پدرش را!
» هجوم گدایان خارجی و سیاهپوست به ایلام
» تصویری از نوجوانی زنده یاد خسرو شکیبایی
» مجموعه اس ام اس های عاشقانه (جدید)
» مجموعه پیامک های طنز ماه رمضان
» سرقت میلیاردی از یکی از بانک‌های کرمانشاه
» کوسه، داماد را جلوی چشم عروس خورد.
» «ریحانا»در «كشتی جنگی» مقابل دوربین رفت.
» زمان اعلام نتایج آزمون فراگیر پیام نور
» نه LCD ، نه LED ، فقط OLED !
» Covini ‍C3A سوپرخودروئي عجيب با 6 چرخ+تصاوير
» درمان سردرد بدون دارو
» کار علی دایی به بیمارستان کشید.
» اهالی موسیقی از خنده‌بازار شکایت می‌کنند.
» آدم کوچولوها از شایعه تا واقعیت
» مرد امریکایی سر پسر 7 ساله خود را برید.
» جزییات قتل مامور اداره آگاهی در تهران
» سريال100قسمتي حضرت محمد(ص)
» علی کسمایی پدر دوبله ايران خانه نشین شد.
» گوگل قصد دارد موتورولا را بخرد.
» مبلغ ديه امسال 90 ميليون تومان تعیین شد.
» گفتگوی جالب با نیوشا ضیغمی‌، همسر و خواهرش + عکس
» بفرمایید شام ما، بفرمایید شام آن‌ها
» راز سرقت اینترنتی خانم منشی 2 چهره
» مجموعه اس ام اس و پیامک شب های قدر
» تصاویر مرسدس بنز CLS550 مدل 2012
» حامد بهداد: مشکلی با «خنده بازار» و دلقکی که ادایم را در آورده ندارم!
» تصاویر شگفت انگیز زایمان یک عقرب
» حکم قاتلان روح الله داداشی فردا صادر می‌شود.
» خسرو معتضد هم به صف منتقدین رئیس جمهور پیوست.
» نام ايرانسل از ليگ برتر فوتبال ايران حذف شد.
» مجموعه جوکها و لطیفه های شهریور 1390
» آمنه: دیه كامل ندهند، ایران را ترك می‌كنم.
» ال جی لپ تاپ های P220 را به بازار عرضه می کند.
» شریل کول کسل آور ترین و خسته کننده ترین زن جهان
» پای پسرنوجوان برعکس پیوندخورد.
» ردپای زن مرموز در دردناک‌ترین جنایت تاریخ ایران
» دهکده المپیک لندن فروخته شد .
» فتحعلی اویسی این بار مارادونا میشود!
» گفتگو با بابک بختیاری : مخترع آیس پک
» مجموعه تصاویر مانتو های شیک و زیبا
» نقدی بر سریال پر سرو صدای الحسن و الحسین (ع)
» این بار نادر در سینماهای آمریکا از سیمین جدا خواهد شد.
نیره کاشی در تاریخ چهارشنبه 26 مرداد 1390 گفته است.
سلام داشتن انرژی خوبه ولی هر چیزی اندازه ای دارداگر اقای ضیا می تو نستن انرژی شونو بیشتر تحت سلطه ی خودشون در میاوردن فکر میکنم برنامه بهتر می شد.انتقاد کردم چون اعتقاد دارم انتقاد هست که برنامتون میسازه
با سلام خدمت کاربران گرامی نشریه مجازی خبرینا نگارش جدید بطور آزمایشی فعالیت خود را آغاز نموده است برای مشاهده به www.khabarina.ir  مراجعه نمایید
گروه تخصصی رایکا

خبرینا رو از نظر کیفی چگونه دیدید؟


عالی است
خوب است
متوسط است
خوب نیست


1401 نفر در این نظر سنجی شرکت کرده اند.
مجموعه تصاویر Ferrari 458 Spider محصول جدید ایتالیا
عروسك كيت و ويليام هم به بازار آمد+عكس
تصاویر خودروی خارق العاده یک عرب عیال وار
تقلب به سبک چینی + عکس
 Covini ‍C3A سوپرخودروئي عجيب با 6 چرخ+تصاوير
تصاویر مرسدس بنز CLS550 مدل 2012
تصاویر شگفت انگیز زایمان یک عقرب
مجموعه تصاویر مانتو های شیک و زیبا
آلفرد هیچکاک در کنار همسر و دخترش + عکس
کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجله اینترنتی خبرینا محفوظ می باشد. Khabarina © 2011
نرم افزار خبرینا تحت لیسانس و پشتیبانی گروه تخصصی رایکا قرار داد.کل اخبار : 698
بازدید کل : 502124
تعداد مشترکین: 7
تاریخ تاسیس : اردیبهشت 1390
آخرین مشترک : nedaitc
پشتیبانی توسط گروه رایکا